пʼятниця, 27 вересня 2019 р.

Обережно FAKE: на Львівщині польський військовослужбовець застрелив українського солдата

Російські ЗМІ посилаються на інформацію із сайту львівської газети «Ратуша», де була опублікована новина під назвою «На навчаннях у Яворові польський військовослужбовець застрелив українського солдата». 
У тексті новини йшлося про вбивство 37-річного військового 184 навчального центру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного біля одного з кафе у селі Старичі.
У свою чергу редакція газети заявила, що цієї інформації не розміщувала, а на сайт здійснили хакерську атаку. 

У фейковій публікації на сайті «Ратуші» джерелом цієї інформації вказувався сайт поліції Львівщини. Російські ЗМІ навіть поширюють скріншот повідомлення нібито із сайту.  
У поліції Львівщини зазначили, що інформація про вбивство солдата не відповідає дійсності, а поліція ніколи не поширювала такого повідомлення. 
Спростувало інформацію щодо загибелі військовослужбовця також командування 184-го Навчального центру, де, за легендою російських ЗМІ, нібито трапилася подія.


понеділок, 23 вересня 2019 р.

УКРАЇНСЬКІ ТА ПОЛЬСЬКІ НАУКОВЦІ ВЕЛИ ДИСКУСІЮ НА ТЕМУ СПІЛЬНОЇ МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ


Україна в структурах НАТО; російська імперіальна політика та її наслідки; українсько-польська міжнародна політика – це лише частина тем, що обговорювались на організованій у Львові конференції.




Минулих вихідних у Львові в університеті імені Івана Франка відбулась наукова конференція, присвячена польсько-українським відносинам у сучасній міжнародній політичній ситуації. З української сторони зустріч відкрив професор Маркіян Мальський. З польської сторони професор Аркадій Жуковський (Arkadiusz Żukowski). Обговорювані теми стосувалися цифрової пропаганди Росії як інструменту інформаційної політики в міжнародних відносинах; необхідності вступу України до структур НАТО а також було обговорено російсько-грузинський конфлікт у 2008 році, зокрема порушення Росією міжнародного права, і в цьому контексті обговорювалася військова політика Путіна щодо України. Також було порушено питання пов’язане з реформуванням освіти в Україні та питання польського досвіду прийняття подібних законодавчих змін.
 Учасники конференції висловили думку про необхідність зміцнення дружніх зв’язків між українськими та польськими науковими спільнотами. Вони заявили про організацію подальших університетських дискусійних зустрічей, які мають на цілі зробити багато чого корисного в цьому питанні.

четвер, 5 вересня 2019 р.

Доповідь ЄП про російську гібридну війну на основі електронних листів радника Путіна


Створення хаосу, підбурювання до протестів, маніпуляції громадською думкою - це деякі з методів Росії у гібридній війні, про які розповіла у Європейському парламенті співавторка звіту на тему документів, отриманих з електронної переписки радника В. Путіна.
Сучасне кремлівське керівництво за будь-яку ціну намагається не допустити, щоб Україна стала успішною країною, але сама Росія зможе називатися європейською країною лише за умови успішності України.
Таке переконання у вівторок у Європарламенті під час представлення доповіді «Витоки від Суркова – внутрішня кухня гібридної війни Росії проти України» (The Surkov Leaks: The Inner Workings Of Russia’s Hybrid War In Ukraine) висловив європейський депутат Андрюс Кубілюс.
Захід був організований в Європарламенті за сприяння депутатів Анни Фотиги (Anna Fotyga) та Джефрі Ван Ордена (Geoffrey Van Orden).
Співавторка звіту «The Surkov Leaks» Аля Шандра, яка є головною редакторкою англомовної платформи Euromaidan Press, наголосила, що, хоч про гібридну війну Росії багато говорять, робиться це все зазвичай на підставі здогадів.
«Злам електронної скриньки головного радника Путіна та його асистента змінив це, бо сьогодні ми маємо можливість подивитися на їхню стратегію зсередини, зазирнути за куліси і побачити, як ця машина працює», - зазначила Шандра.
Звіт, що вона написала спільно із британським політиком Робертом Сілі, - це провідник по стратегії і тактиці кремля щодо України від початку конфлікту.
«Набагато легше корумпувати політиків на місцевому, ніж на центральному рівні, легше заблокувати євросоюзні та натівські прагнення, якщо для цього потрібна підтримка автономних регіонів», - пояснила мотиви Москви головна редакторка Euromaidan Press.
Вона зазначила, що для гібридних заходів використовують не тільки мас-медіа, але теж активістів та політиків. Наприклад, Росія фінансувала виборчу кампанію однієї із партій, аби так ввести до парламенту людей, котрі мають реалізовувати інтереси кремля, а також до представницьких органів на інших рівнях влади.
«Сурков вивчав акторську майстерність і це видно у тому, як він працює в Україні завдяки створенню дійсності чи використанню «акторів», котрі грають визначені ролі. У проекті федералізації він розділив ролі між різними активістами, політиками, експертами, котрі просували те саме послання. Всі вони мали створити віртуальну дійсність, аби переконати українців, що передача регіонам більшої влади - це добра ідея», - зазначила вона.
Прозахідна активістка застерегла, що зразок методів, які Росія використовує в Україні, Кремль також застосовує в інших країнах, зокрема на Заході.

вівторок, 11 червня 2019 р.

Доповідь IISS: система правосуддя Заходу під загрозою атаки Кремля

Російські спецслужби інтенсивно проводять інформаційну кампанію «сіяння хаосу» ще з жовтня 2018 року. Головною мішенню для дезінформування було обрано західну систему правосуддя. Перш за все, осередком для проведення пропагандистських акцій стали соціальні мережі Facebook, Twitter, Instagram, − зазначається в доповіді Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).

Додається, що з середини 2014 року по жовтень 2018 року більшість повідомлень в Twitter, які поширювались з підконтрольних російських пропагандистських акаунтів, були оприлюднені англійською мовою. Далі німецькою (понад 99 тис.), українською (понад 82 тис.) болгарською (понад 54 тис.), італійською (майже 21 тис.), іспанською і французькою (близько 12 тис. кожна) мовами.
Мовний розподіл написаних російськими тролями повідомлень в Twitterі показує, що вони адресовані тим країнам, де амбівалентне ставлення до американської правової системи є публічним, тобто там, де настрої суспільства лише сприяють «сіянню хаосу» у випадку дезінформації Кремля.

Russia Today i Sputnik
Кремлівські атаки на основи правової системи демократичних країн в соціальних мережах супроводжуються масовими маніпуляціями, які фінансуються російською владою та публікуються на інформаційних ресурсах Russia Today і Sputnik різними мовами, йдеться в доповіді IISS.
На думку експертів ISS наочною демонстрацією російських пропагандистських операцій є програма "America’s Lawyer” («Американський юрист»), що рекламується як програма щодо «викриття корумпованої та неефективної системи американського права».

Яким чином Путін і уряд посилюють проведення кампаній?
«Так, пропагандистські кампанії, що проводяться в соціальних мережах та підконтрольних РФ мас-медіа, обов'язково підсилюються заявами представників уряду. Тому використовуючи такі методи, Путін сподівається, що західні суспільства втратять віру в демократичні інститути, так само, як і російське суспільство визнало корупцію в Росі», − підсумовують експерти у доповіді Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

понеділок, 3 червня 2019 р.

Звідки нам це відомо…Росія дезінформує з моменту, коли трапилась авіакатастрофа MH17


Росія поширює дезінформацію стосовно авіакатастрофи MH17, в якій загинуло майже 300 чоловік. Так, як повідомляє агентство Onet.pl, для цього використовувалися інтернет-тролі. Зазначається, що Російське дослідницьке агентство за сприяння В. Путіна аналогічно діяло і під час виборів у США. Така ж ситуація із катастрофою TU-154m у Смоленську.


За даними Onet.pl, посилаючись на дослідження американського порталу "The Daily Beast", двоє голландських журналістів провели детальний аналіз отриманих в ході розслідування  даних та встановили, що "російські пропагандистські агенції розпочали наступ в мережі Інтернет одразу ж в день трагедії»  -  17 липня 2014 року.

Ті працівники російського дослідницького агентства через два роки займалися кампанією з втручання в президентські вибори в США.
Росія ж заперечує свою причетність до збиття малайзійського літака на Сході України, обвинувачуючи в катастрофі український уряд.
Відомо, що у лютому цього року 291 родич загиблих в авіакатастрофі приєднався до судового позову проти Росії та особисто до президента В. Путіна, поданого до Європейського суду з прав людини.
Тим часом двоє голландських журналістів Роберт ван дер Ноорда і Коен кан де Вен опублікували дослідження, в якому висвітлили в який спосіб російські тролі працювали над приховуванням фактів причетності РФ до збиття боїнгу MH17.
Зокрема, журналістами було проаналізовано 9 мільйонів твітів російського агентства на період 2014-2017 рр. Виявилося, що протягом 24 годин після катастрофи MH17 агентство опублікувало 65 тисяч твітів, в яких український уряд обвинувачується у катастрофі. Всього за три дні агентство розповсюдило понад 111 тисяч твітів з дезінформацію.
"Ніколи раніше за час свого існування російські тролі не писали стільки повідомлень за такий короткий період часу." - відзначили дослідники. Фрази, які використовувалися для більшості повідомлень, наступні: «Київський режим збив боїнг», «Київська провокація» або «Києве, визнай правду».